מתעניינים.ות בלימודים

תוכניות הלימודים שלנו מאפשרות למתעניינים.ות במדעי החברה, במדעי החיים, במדעי המוח במדעי הרוח, בגיאופיזיקה או במשפטים לשלב קורסים במדעי הנתונים ובינה מלאכותית במסגרת תוכנית הלימודים שלהם.ות

מתעניינים.ות בלימודים

נתונים הם אלו שמאפשרים לארגונים רבים להציע שיפור במוצרים ובשירותים הניתנים לנו, כמו גם לבצע אופטימיזציה לתהליכים ברמת הארגון/החברה כולה. שימוש בכלים מתקדמים מתחומי בינה מלאכותית, אנליטיקה עסקית ולימוד מכונה מבססים קבלת החלטות והסקת מסקנות מהירה וטובה תוך ייעול של מגוון תהליכי יצור ושרות. הנתונים הנאספים בארגונים רבים מכונים "הנפט של הכלכלה החדשה", ומגזין "הרווארד ביזנס רוויו" כינה את מדע הנתונים כ"עבודה הסקסית ביותר של המאה ה-21". בהתאם חל ביקוש עצום בשוק ומאות אלפי משרות חדשות נפתחו, בשכר ובתנאים מעולים.

 

תוכניות הלימודים שלנו מאפשרות לסטודנטיות ולסטודנטים המתעניינות ומתעניינים במדעי החברה, במדעי החיים, במדעי המח במדעי הרוח ,בגיאופיזיקה או במשפטים לשלב קורסים במדעי הנתונים ובינה מלאכותית במסגרת תוכנית הלימודים שלהם.

 

תוכנית הלימודים מעניקה בסיס רחב במתמטיקה, סטטיסטיקה וחישוביות, לצד כישורים מגוונים בניתוח וניהול נתונים, הבנת תהליכים מורכבים והסקת מסקנות.

 

הקורסים מקנים הבנה והיכרות עם הכלים לניתוח נתונים ובינה מלאכותית על מנת לענות על שאלות בתחומי  העיסוק השונים, תוך שיתוף פעולה עם אנשים מתחום מדעי המחשב והנדסה שיעסקו בפיתוח אלגוריתמים.

 

חלק חשוב של הלימודים מתבטא בהגשת פרויקט גמר שיתווסף לקורות החיים שלכם. הפרויקט הוא שילוב בין תחום הדעת אותו תבחרו ללמוד לבין היישום בכלים של מדעי הנתונים.

 

אנחנו מציעים שתי חטיבות לימודים שניתן לשלב עם תוכניות לימודים שונות במדעי החיים/חברה/רוח/משפטים/אומנויות (ראו פירוט):

 

1.חטיבה מורחבת במדעי הנתונים ובינה מלאכותית (32 ש"ס)

(דרישת קדם של בגרות במתמטיקה 4 או 5 יחידות/בחינות סיווג ראי.ה מידע מפורט כאן)

לסילבוס הקורסים>

 

2.חטיבה מצומצמת במדעי הנתונים ובינה מלאכותית (16 ש"ס) (ללא דרישת קדם) 

לסילבוס הקורסים>

 

מה אפשר לעשות עם תואר בוגר במדעי החברה\ביולוגיה\מדעי המח\משפטים בשילוב החטיבה?

להשתלב בארגונים שרואים חשיבות בשימוש בנתונים בעת קבלת החלטות, ניתוח תהליכים וביצוע מחקר, אם בתעשיית ההייטק, גופים ציבוריים והאקדמיה.

 

כיום קיימת דרישה גבוהה בתעשייה לשילוב בין הידע באחד מתחומי הדעת לבין הבנת השפה של מדעי הנתונים והיכולת להשתמש בה. על מנת שבוגר יוכל להבין ולנתח את הנתונים דרוש לו הידע שאותו מנתחים, אך לא פחות חשוב הוא לדעת להסביר את הנתונים ולהוסיף נקודות מבט הכרחיות וחשובות ידע מבוסס מתוך התמחות, שאין למי שלא בקיא בתחום הדעת אלא רק בניתוח נתונים.

 

כיום רוב מי שנמצא בתחום של מדעי הנתונים ובינה מלאכותית מגיעים מתוך מדעי המחשב. לאנשים אלו יש את הכלים והידע לייצר את האלגורתמים ולעבוד עם הנתונים אך הם לא בקיאים בתחום הדעת עליו הם עובדים כגון משפטים, מדעי החברה, או ביולוגיה – מהפער הזה, נולד הצורך בחטיבה בתחומי דעת מגוונים.

 

עדיין מתלבטים?

יתרונות לימודי מדעי נתונים לתלמידי משפטים

 

שוק העבודה:

 • הביקוש לעורכי דין בעלי ידע במדעי נתונים צומח במהירות.
 • חברות רבות מחפשות עורכי דין שיכולים לנתח נתונים מורכבים, לזהות דפוסים ולהשתמש במידע זה כדי לקבל החלטות אסטרטגיות.
 • עורכי דין עם ידע במדעי נתונים יהיו בעלי יתרון משמעותי בשוק העבודה התחרותי.

 

מיומנויות:

 • לימודי מדעי נתונים יקנו לך מיומנויות אנליטיות וחישוביות חשובות.
 • תלמד כיצד לנתח נתונים, לזהות דפוסים ולבנות מודלים.
 • מיומנויות אלו יהיו רלוונטיות לכל תחום במשפטים, החל מליטיגציה ועד עסקאות מסחריות.

 

יתרון תחרותי:

 • עורכי דין עם ידע במדעי נתונים יהיו מבוקשים יותר על ידי מעסיקים.
 • יהיו לך כלים ייחודיים שיאפשרו לך להתבלט מהמתחרים.
 • תוכל להציע ללקוחותיך שירותים חדשניים ומתקדמים יותר.

 

דוגמאות לשימוש במדעי נתונים במשפטים:

 • ניתוח נתונים לזיהוי דפוסים בהתנהגות שופטים.
 • חיזוי תוצאות משפטים באמצעות למידת מכונה.
 • פיתוח מודלים לחיזוי סיכונים עסקיים.
 • ניתוח נתונים לחשיפת הונאות.

 

לסיכום:

לימודי מדעי הנתונים בנוסף ללימודי משפטים יקנו לך יתרון משמעותי בשוק העבודה התחרותי. תוכל להשתמש במיומנויותיך האנליטיות והחישוביות כדי להתבלט מהמתחרים ולהציע ללקוחותיך שירותים חדשניים ומתקדמים יותר.

 

יתרונות לימודי מדעי נתונים לתלמידי כלכלה

בעולם התחרותי של היום, שילוב של כלכלה ומדעי הנתונים יכול להיות נכס משמעותי לכלכלנים  הצעירים. הנה כמה יתרונות משמעותיים שילמדו אותך מדוע כדאי לשקול שילוב זה בלימודים:

 

הבנה מעמיקה יותר של התנהגות השוק:

ככלכלן, את/ה לומד/ת איך תיאוריות כלכליות מתארות שווקים. מדעי הנתונים מלמד אותך לא רק להבין תיאוריות אלה, אלא גם לנתח נתונים אמיתיים כדי לאמת, להפריך או לשכלל אותן. את/ה תוכל/י לזהות מגמות צרכנים חדשות, להעריך הביקוש, ולנתח תגובות לשינויים במדיניות - יתרון עצום בעולם כלכלי דינמי.

 

כישורי אנליזה מתקדמים:

כלכלנים מצוינים באנליזה כמותית, אך מדעי הנתונים לוקחים אותה לשלב הבא. תלמדו לעבד נפח עצום של נתונים ממקורות שונים, לזהות דפוסים מורכבים ולבנות מודלים חיזויים מדויקים יותר. היכולת הזו תהיה חיונית לפתרון בעיות עסקיות וכלכליות מורכבות.

 

יתרון תחרותי בשוק העבודה:

בוגרי כלכלה מצויים בשוק, אך בוגרים שיכולים גם לנתח ולחקור נתונים הם נדירים ומבוקשים מאוד. שילוב זה יפתח בפניך מגוון רחב יותר של משרות בתחומים כמו בנקאות, ייעוץ כלכלי, חיזוי פיננסי, פיתוח מוצרים, מחקר כלכלי ושיווק.

 

יכולת לבלוט בתחומים מתקדמים:

הכלכלה מתמזגת עם מדעי הנתונים בתחומים חדשים כמו כלכלה דיגיטלית, כלכלה התנהגותית, כלכלה ניסויית וכלכלה חישובית. שילוב זה ייתן לך יתרון משמעותי בכניסה לתחומים מתקדמים אלה.

 

פיתוח כישורים נדרשים בכל מקצוע:

מדעי הנתונים מלמד אותך לא רק על נתונים, אלא גם על חשיבה ביקורתית, פתרון בעיות ויצירתיות. כישורים אלה נדרשים בכל מקצוע בעולם המודרני, מה שנותן לך יתרון גם מחוץ לעולם הכלכלה.

 

יתרונות לימודי מדעי נתונים לתלמידי פסיכולוגיה

בעולם של היום, שילוב של פסיכולוגיה ומדעי נתונים יכול להיות נכס אדיר למטפלים ולמעוניינים בתחום בריאות הנפש. הנה מספר נקודות המסבירות  את היתרון בלימודים משולבים:

 

הבנה מעמיקה יותר של התנהגות אנושית:

 • מדעי הנתונים מאפשרים לנתח כמויות מידע עצומות על התנהגות אנושית, חשיבה ורגשות. זה יכול להוסיף נדבך נוסף להבנה הפסיכולוגית הקלאסית ולגלות דפוסים ומגמות שלא ניתן לזהות באמצעות תצפית בלבד.
 • דמיון למחקר פסיכולוגי: כלי ניתוח נתונים ומחקר שמשתמשים בהם במדעי הנתונים חופפים במקרים רבים לכלי המחקר המסורתיים בפסיכולוגיה. שילובם מאפשר תכנון מחקרים מקיפים ומדויקים יותר.

שיפור אבחון וטיפול:

 • נתונים מאפשרים לחדד אבחנות ולזהות קבוצות סיכון בצורה יעילה יותר. לדוגמה, ניתן לפתח אלגוריתמים שיזהו מאפיינים שיפרידו דיכאון חולף מדיכאון קליני הדורש התערבות.
 • שימוש בנתונים מאפשר להתאים טיפולים באופן אישי לכל מטופל. לדוגמה, ניתן לנתח תגובות עבר לטיפולים כדי למצוא את האפשרות היעילה ביותר עבור כל מטופל ספציפי.

 

פיתוח טכנולוגיות חדשות בתחום בריאות הנפש:

 • שילוב פסיכולוגיה ומדעי נתונים מאפשר פיתוח אפליקציות, כלים דיגיטליים וטכנולוגיות חדשות שמטרתן לשפר את איכות הטיפול, לשפר מעקב אחר מטופלים ולהנגיש שירותי בריאות נפש. לדוגמה, אפליקציה לניהול חרדה באמצעות תרגילי נשימה מודרכים ומבוססי נתונים.

 

יתרון בשוק העבודה:

 • בוגרים שמשלבים פסיכולוגיה ומדעי נתונים יהיו בעלי יתרון בשוק העבודה, בשל הביקוש הגובר למומחים שיכולים לנתח נתונים פסיכולוגיים ולהשתמש בהם להשפעה חיובית.
 • תחומים רבים מחוץ לבריאות הנפש זקוקים למומחים שיכולים להבין התנהגות אנושית ולנתח נתונים, כמו שיווק, משאבי אנוש ועיצוב חוויה.

 

לסיכום, שילוב של פסיכולוגיה ומדעי נתונים מאפשר הבנה עמוקה יותר של התנהגות אנושית, שיפור טיפול ואבחון, פיתוח טכנולוגיות חדשות ויתרון בשוק העבודה. לכן, לימודים משולבים אלו מציעים יתרון משמעותי לתלמידים המעוניינים בקריירה בתחום בריאות הנפש ובכלל.

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>